Jste zde

Domů

Časopis TURISTA

Časopis TURISTA – archiv 2017

Toto je archiv časopisu TURISTA za rok 2017 ... Rok 2019 najdete zde

Již rok po založení Klubu českých turistů, tedy v roce 1889, začal vycházet klubový časopis, tehdy pod názvem Časopis turistů. Ten se přes varianty Turistika-Horolezectví nebo Turistika postupně ustálil na dnešní podobě TURISTA.

Součástí časopisu jsou i ZPRÁVY Z KČT – ty si (na rozdíl od placeného časopisu) můžete přečíst a stáhnout zde zdarma:


Časopis TURISTA 1-2/2018
obálka čísla 1-2/2017
obálka čísla 3/2017
obálka čísla 4/2017
obálka čísla 5/2017
obálka čísla 6/2017
obálka čísla 7/2017
obálka čísla 8-9/2017
obálka čísla 10/2017
obálka čísla 11/2017
obálka čísla 12/2017

Co je náplní časopisu TURISTA

Novinky a zajímavosti z vlastivědy České republiky pro aktivní turisty
zejména o přírodních zajímavostech, kulturních, architektonických a technických památkách
náměty na výlety zvláště pro ty, kdo se nejen vozí, ale i chodí, běžkují, jezdí na kole či na lodi
informace o turistickém vybavení a o zdravotních aspektech turistiky
informace o službách pro turisty
pozvánky na turistické akce, které jsou otevřeny veřejnosti
poznávací soutěž o ceny
speciální vlastivědně-turistická křížovka, také s cenami pro luštitele
v části "ZPRÁVY" informace o klubové činnosti KČT.
Časopis je celobarevný a má 64 stran a laminovanou obálku.

TURISTA č. 3/2017

Tématem čísla byla chata Prašivá – královna těšínských Beskyd. Pokračoval zajímavý seriál o tom, co se psalo v Turistovi v roce 1889 stejně jako seriál Chaty Klubu českých turistů – představena byla Chýše Pasovského, kterou postavil KČT odbor Domažlice na vrcholu Čerchova v Českém lese.

Jako další v seriálu Rozhledny byla představena Rozhledna na Kelčském Javorníku v Hostýnských vrších.

Soutěživé čtenáře zcela jistě zaujaly informace o Vybavení pro turistiku – partnerem časopisu byla tentokráte firma Rock point, která dodala do slosování tři velmi zajímavé ceny.

TURISTA č. 4/2017

Jedním ze zajímavých témat tohoto čísla Turisty jsou Velikonoce v Zubrnicích – v malebné vesničce v Českém středohoří. Dalším tématem je unikátní článek o památkách na hrdelní právo v Karlovarském kraji. Určitě každého čtenáře zaujme i povedená vzpomínka na Ing. Vojtěcha Houdka, s jehož jménem jsou spojeny především Vysoké Tatry a Ostravská stezka ve Vysokých Tatrách. Z rozhleden je představena vyhlídková plošina na vrcholku Havran v Českém lese, seriál o chatách KČT pokračuje Raisovou chatou na Zvičině. V seriálu Vybavení pro turistiku se tentokráte představuje český zástupce prestižní outdoorové firmy The North Face, pro soutěživé čtenáře připravila firma Tne North Face tři velice hodnotné ceny.

I TURISTA č. 4/2017 obsahuje mnoho dalších zajímavých článků a informací. Potěšitelné je také to, že o současném časopisu TURISTA se mluvilo velmi pozitivně i na Konferenci KČT.

TURISTA č. 5/2017

Stěžejní téma tohoto čísla tvoří tentokráte informace o nových možnostech turistiky v bývalém rozsáhlém vojenském prostoru Brdy. Na mapce, která je součástí těchto informací, lze dobře vyčíst průběh značených cest – všechny zde budou vyznačeny do konce roku 2018. K zajímavým námětům na výlet patří např. povídání o loupežníkovi „grázlovi“ Graselovi nebo druhý díl pojednání o hrdelním právu v Karlovarském kraji. Každého jistě zaujme povídání o severočeské pánvi a o zámku Jezeří, nepřehlédnutelný je rovněž rozhovor s autory rozhlasového pořadu Výlety s Dvojkou, kterými jsou Světlana Lavičková a Václav Žmolík – ostatně partnerem tohoto pořadu je i časopis TURISTA.

V seriálu o rozhlednách je představena nová dřevěná věž Na Velkém Lopeníku, která se nachází na česko-slovenské hranici nad obcí Březová. V dalším dílu o historii chat KČT je se mají čtenáři možnost seznámit s útulnou a rozhlednou na Svatoboru, otevření obou objektů se uskutečnilo 8. a 9. září 1900. Ve Vybavení pro turistiku se představuje specialista na outdoor a turistiku, prodejní portál  Lezec-shop.cz. Tento významný český prodejce věnoval pro soutěživé čtenáře časopisu tři velmi hodnotné ceny.

Na stránkách Turisty č. 5/2016 najdete dále i informace o Konferenci KČT, která se uskutečnila 1. dubna 2017 a stejně jako v minulých číslech zprávy z vedení KČT nebo z významných celoklubových aktivit, a také informace z hnutí TOM.

TURISTA č. 6/2017

Koncem května 2017 bylo vydáno a distribuován další číslo časopisu TURISTA ročník 2017.Nosným tématem č. 6/2017 jsou Litoměřice, městečko spojené s básníkem K. H. Máchou. V Litoměřicích i v okolí je mnoho zajímavých míst pro děti i pro dospělé. Pro milovníky kol, pro vodáky i milovníky pěší turistiky přináší nejnovější číslo námět na zajímavé túry v okolí poetické říčky Nežárka. Jedno z našich nejkrásnějších skalních měst, Adršpašsko-teplické skály, a rozhledna na Čapím naplňují další díl seriálu o rozhlednách. Nepřehlédnutelný je i další díl seriálu z autorské dílny Soukup&David pojmenovaný Kam zmizel Jakub Krčín?, který nás zavádí na Sedlčansko do vísky Obděnice. Seriál o chatách KČT pokračuje informacemi o útulně a rozhledně na Dobrošově nad Náchodem

V č. 6/2017 se prezentuje další významná česká outdoorové firma – tou je tentokráte pražský a brněnský outdoorový prodejce a dovozce Hanibal. Zajímavé jsou i tři ceny, které Hanibal věnoval do již zavedené a oblíbené Soutěže pro čtenáře časopisu.

TURISTA č. 7/2017

Tématem čísla je zajímavé povídání o ostravském areálu Landek Park i o dolu Michal, který je pomníkem hornické historie Ostravy. Seriál Chaty Klubu českých turistů pokračuje již šestým dílem – tentokráte jsou představeny chýše u Sv. Anny na Tanneberku a chýše u pomníku Jana Koziny Na Hrádku. Partnerem časopisu je firma Sport Arsenal – výrobce cyklistických brašen a nosičů.

TURISTA č. 8–9/2017

Poprázdninové dvojčíslo přináší několik zajímavých článků i zajímavého čtení. Nosným článkem čísla je povídání o lázních Jeseník a o jeho okolí nazvaný V krajině vodoléčby, vodoléčba se zde zrodila před dvěma sty let. Hradních zřícenin je u nás velmi mnoho – první článek o těchto památkách s názvem Pět téměř neznámých romantických zřícenin může být i zajímavým tipem na výlety. Pokračují i oblíbené seriály Rozhledny a Chaty Klubu českých turistů, představena je rozhledna Drahoušek a chata na Ondřejníku. Partnerem časopisu je outdoorová firma YATE – přední český výrobce karimatek a spacáků.

TURISTA č. 10/2017

Tématem čísla je článek Jan Vitka „Ve stínu skalní metropole“, který pojednává o okolí Adršpašsko-teplických skal – je to současně mimořádný tip na krásný podzimní výlet. Všichni příznivci tradičního setkání KČT Poslední puchýř najdou zajímavé informace o letošním ročníku této asi největší domácí turistické akce. Poslední puchýř letos proběhne ve dnech 16. až 19. listopadu 2017 v Bučovicích v okrese Vyškov. Populární seriál Chaty Klubu českých turistů pokračuje již osmým dílem – tentokráte představuje autor seriálu Ing. Jan Havelka Štramberskou Trúbu. Určitě zajímavým námětem na rodinný výlet nebo klubovou akci je příběh o první velké záchranné akci v Jeseníkách z autorské dílny vydavatelství Soukud&David. I v tomto čísle 10/2017 je pro čtenáře připraveno několik soutěží o hodnotné ceny. Partnerem časopisu je jedna z největších outdoorových firem v Česku – firma HUDY sport.

TURISTA č. 11/2017

V týdnu od 25. října 2017 je na všechny předplatitele i do široké sítě prodejen PNS v celé ČR distribuován časopis TURISTA č. 11/2017.

Tématem tohoto čísla je pozvání na příjemný výlet na Slovensko, na Muráňskou planinu. Ta je i dnes oázou klidu, aktivního odpočinku a místem mnoha nevšedních zážitků. Stejně tak jistě každého osloví a zaujme čtivý článek o jihočeských Slepičích horách. Seriál Rozhledny pokračuje povídáním o rozhledně na bájném Blaníku. Osmý díl seriálu o historii chat KČT je věnován Ejmově chatě na vrcholku Stříbrníku u Loun. Z dalších článků bude pro každého jistě inspirativní povídání o radioaktivní koupeli v Horní Malé Úpě v Krkonoších nebo o muzeu RAF v obci Police nedaleko Třebíče.

Partnerem č.11/2017 je tentokráte firma Craft, která je u nás známá nejen jako výrobce vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě, ale i jako výrobce špičkového oblečení pro různé druhy sportů – cyklistika, atletika, lyžování atd. Firma Craft rovněž věnovala zajímavé ceny do již zavedené a oblíbené Soutěže pro čtenáře časopisu.

Časopisy TURISTA a lidé&HORY lze objednávat na predplatne@lideahory.cz.

TURISTA č. 12/2017

Vážení čtenáři, vážení organizovaní i neorganizovaní turisté a milovníci krásné české přírody, číslo časopisu TURISTA, kterým nyní začínáte listovat, je posledním číslem ročníku, jehož vydávání, po vítězství ve veřejně vyhlášené soutěži o nového zhotovitele, převzal před rokem nový subjekt. Dovolte mi, abych na tomto místě přiblížil některé momenty roku 2017 a zároveň abych představil i novinky chystané na rok 2018.

Časopis TURISTA do konce roku 2017

Mnoho věcí kolem časopisu TURISTA se v roce 2017 změnilo. Nový tým po dohodě s vedením KČT upravil koncepci, obsahovou náplň i zaměření článků, a v průběhu roku se tak časopis více přiblížil k praktické turistice. Postupně bylo na stránkách časopisu představeno několik zajímavých seriálů a některé z nich se staly čtenářsky oblíbenými a vyhledávanými (jako například seriál o historii chat KČT či seriál příběhů z dílny autorů Soukup&David). Ovšem nejen to. Tyto seriály se staly i náměty pro výlety skupin a jednotlivců.

Páteří redakce, díky které jste se mohli na tyto výlety vydávat, byl externí tým kolem šéfredaktorky Mgr. Simony Černíkové. Tým Mgr. Černíkové se během roku rozšiřoval, až časopis získal stabilní počet přispěvatelů. I díky tomu se dařilo dodržovat během celého roku 2017 vyhlášený harmonogram, a ani jedno číslo tak nebylo vydáno se zpožděním. Změna zaměření článků, změna obsahu časopisu a právě dodržování termínů vydávání byly především v druhé polovině roku 2017 těmi nejčastějšími momenty, které zaznívaly od odborů KČT i od jednotlivých odběratelů směrem k redakci a zhotoviteli časopisu.

Dalším prvkem, dokonce jedním ze základních pro existenci časopisu, bylo zajištění jeho funkční distribuce. Již převzetí seznamu odběratelů, kteří si časppis na rok 2017 předplatili v listopadu a prosinci roku 2016 u společnosti SEND, nebylo snadné. Významně obtížnější však bylo vrátit časopis TURISTA zpět na pulty trafik, novinových Stánků a dalších prodejních míst. Po masivní kampani v posledním čtvrtletí roku 2016, kdy bylo v několika krajích ohlašováno, že časopis TURISTA již nebude vycházet, se počet prodejních míst koncem roku 2016 "scvrknul" na necelých 700. Vrátit časopis na pulty alespoň 2200 prodejen (tedy na úroveň let 2014 a 2015) nebylo nijak jednoduché. Přesto se to však podařilo již v polovině roku 2017.
I tento moment pak samozřejmě přispěl ke stabilizaci časopisu. Šéfredaktorce Simoně Černíkové, která se v létě rozhodla ukončit své působení v časopise a až do tohoto čísla 12/2017 byla "zastřešující" osobou tohoto ročníku časopisu, patří za odvedenou práci i za stabilizaci časopisu u nového zhotovitele můj veliký osobní dík.

Od následujícího roku bude časopis TURISTA zajišťovat interní realizační tým zhotovitele, tedy společnosti Lidé&Hory, s.r.o. Touto změnou se výrazně zjednoduší a urychlí komunikace se členy celého týmu, externími přispěvateli i samotnými odběrateli.

Setkání přispěvatelů časopisu TURISTA

Významným momentem (a i v historii časopisu mimořádnou událostí) bylo setkání v sobotu 4. listopadu 2017 v prostorách ústředí KČT. Toto setkání se uskutečnilo na základě domluvy zhotovitele časopisu a vedení KČT a zúčastnilo se jej 11 přispěvatelů, mezi nimiž nechyběly ani známé postavy turistické a průvodcovské literatury současnosti. Ke stolu tu vedle přispěvatelů usedla i redakční rada a zástupci zhotovitele časopisu. Náplní pracovního, velmi konstruktivního setkání byla diskuze nad koncepcí časopisu a jeho dalším směrováním. Toto jednání bylo pro všechny strany velkým přínosem a tým zhotovitele i vedení KČT bude v těchto přátelských schůzkách dále pokračovat.

Redakce, produkce, objednávky inzerce

Od roku 2017 je zhotovitelem časopisu TURISTA společnost Lidé&Hory, s. r. o.

sídlo redakce je na adrese:
Lidé&Hory, s. r. o., Štefánikova 63, 150 00 Praha 5,
tel.: 257 328 388, mobil: 777 600 997.
Kontaktní e-mailová adresa: turista@lideahory.cz

Šéfredaktorkou časopisu je od roku 2018 Mgr. & Mgr. Michal Bařinka
Vedoucím realizačního týmu je Ing. Ladislav Jirásko. Objednávky inzerce na adrese společnosti Lidé&Hory, s. r. o.

Odkazy

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy