Jste zde

Domů

Horská chata Ostrý

Chaty pod správou ústředí KČT
Další chaty poskytující slevy členům KČT
Chaty a turistické základny A-TOM
Turistické ubytovny

Horská chata Ostrý v Beskydech

adresa: Košařiska 75, 739 81 Košařiska
tel.: 731 039 295, 606 509 758
e-mail: chataostry@centrum.cz

Internet: www.chataostry.cz
mapa: 49°35,591'N, 18°38,780'E (Moravskoslezské Beskydy)

sleva na ubytování pro členy KČT: 40 Kč

Turistická chata na hřebeni Beskyd nadmořské výšce 954 m, je určena pro pěší, bike, běžkařské a skialpinistické putování v srdci Beskyd.

Chata má ubytovací kapacitu 19 lůžek s jednou přistýlkou ve čtyřech pookojích. Nabízí klidné prostředí daleko od hlavních turistických tras, které tak nejvíce připomíná atmosféru původních beskydských chat. Ochutnat v ní můžete některé slezské speciality: placky na blaši se škvarky či houbami, bramboráky s haluškami nebo beskydskou kukavku – čokoládový koláč.

Historie

Chata Ostrý na konci 30. let 20. století

Chata Ostrý (nebo též chata Pod Ostrým) je poněkud mladší, odbor KČST v Třinci ji otevřel v roce 1935. V článku se však dozvíte, že jádro objektu je výrazně starší. Do chat KČT spravovaných ústředím přišla teprve nedávno, v roce 2007.

Při plánování výstavby turistické chaty na beskydském vrcholu Ostrý (1 042 m) soutěžily mezi sebou německý Beskidenverein a KČST o to, kdo chatu postaví. První přišel s návrhem Beskidenverein, který chtěl chatu postavit přímo na vrcholu. Jeho žádost však byla úřady zamítnuta. V té době, to je v roce 1931, však již třinecký odbor KČT zakoupil pozemek o výměře 30 000 m na jihozápadním hřebeni Ostrého (proto onen často užívaný název chaty Pod Ostrým). Na pozemku stála stará horská bouda, kterou KČST zadaptoval a částečně přistavěl. Třinecký odbor chtěl chatu otevřít k 10. výročí svého založení (založen 1923), ale protože mohl začít se stavbou až v roce 1933, byla chata dokončena v průběhu prvního pololetí 1935. Slavnostní otevření se pak uskutečnilo ve dnech 28. až 29. září 1935. Při něm se na velké louce kolem chaty shromáždilo za krásného počasí několik set turistů. Hlavní projev pronesl předseda odboru, vrchní inspektor Ing. Theo Hepner.

Nová chata obsahovala jídelnu s kuchyní, dvě verandy, obývací pokoje v přízemí a v podkroví a byt nájemce. Stala se nejmenší chatou KČST v Beskydech a shodou mnoha okolností také i poslední chatou, kterou klub do druhé světové války v Beskydech postavil. Turisté si ji velmi brzy oblíbili.

Na louce nad chatou postavil již v letech 1931–1933 předseda Ing. Hepner za pomoci třineckých turistů malou soukromou chatu. Ta později měnila majitele, avšak byla vždy v nájmu třineckých turistů. V roce 1995 ji zakoupil třinecký odbor KČT a slouží mu jako základna dodnes. Říká se jí „Turistická chata mladých“ nebo podle jejího stavitele Hepnerka.

Na konci druhé světové války byla chata Ostrý vydrancována. Obnovil jí pan Adolf Szmek a několik let ji provozoval. Potom přešla do majetku Beskydských hotelů a restaurací (BHaR) resp. Restaurací a jídelen (RaJ). Z dokumentu není jasné, zda se měnili majitelé, nebo jen názvy socialistických vlastníků. Proto ani nevím přesně, kdo provedl v roce 1963 generální opravu, při které byla zvětšena veranda a jídelna a na louce nad chatou bylo postaveno deset srubových chat, dohromady se třiceti lůžky. Naopak ubytovací kapacita ve vlastní chatě byla snížena. Přitom byl instalován poprvé diesel-elektrický agregát, do té doby se na chatě svítilo pouze petrolejkami. Pokud se týká chatiček, ty se nedočkaly roku 1990. Postupně chátraly, až zmizely.

Po roce 1990 převzal na základě restituce znovu chatu třinecký odbor KČT. Potřebovala veliké opravy a úpravy, které odbor z větší části provedl vlastními silami. Tedy nejen na chatě Skalka, ale i zde předvedli beskydští turisté, co všechno je možno zvládnout dobrovolnickou činností. Zde byla hnací silou předsedkyně třineckého odboru Věra Byczanská, která opravu a částečnou přestavbu řídila a dovedla do zdárného konce.

Po roce 2000 však byla potřeba provést další opravy a modernizaci chaty, na které provoz nevydělal. Odbor KČT Třinec nemohl z vlastních zdrojů potřebné investice zajistit. Proto začal uvažovat o jejím prodeji. Zachoval se však vzorně ve smyslu stanov KČT a nabídl chatu k převodu do majetku ústředí. K tomu došlo v roce 2007.

Okolí

Chata a její okolí nabízí krásné rozhledy na polské Beskydy, slovenské Beskydy s Velkou Račou, na Malou i Velkou Fatru a za nimi na vrcholy Západních Tater a na hřeben Nízkých Tater. K chatě nejde dojet autem. Nejpohodlnější přístup je z parkoviště u chaty Kozinec, kde lze zanechat auto a hezkou pohodlnou mírně stoupající cestou dojít po necelých 5 km pěšky či na lyžích na chatu. Samozřejmě je možné vystoupat i z údolí u obce Tyry přímou cestou vzhůru (žlutá značka), nebo například na lyžích je pohodlné vyjet lanovkou na vrch Javorový a odtud obloukem přejet na hřeben Ostrého přímou lyžařskou trasou. Od chaty je možno podniknout v létě i v zimě řadu krásných túr. Krásná a pohodlná je cesta po modré značce na chatu Kozinec a zpět (celkem cca 10 km), z chaty Kozinec se však můžete vrátit také po zelené a žluté značce, které vedou na opačné straně hřebene. Hezká je rovněž cesta, většinou vrstevnicová, na protější stranu údolí (ve kterém leží obec Tyra) na Javorový. Přitom můžete odbočit na nedaleko od cesty ležící horu Ropice (1082 m). Pokračujete-li odtud dál po červené, můžete dojít třeba až na chatu KČT Na Prašivé. To už je ale opravdu dlouhá túra. Můžete však sejít do údolí, objet Beskydy do obce Tyra a odtud vám zbývá již jen krátký výstup (cca 2 km) na chatu. Na druhou stranu můžete dojít na chatu Kozubová, která stojí na hřebenu jihovýchodně od Ostrého a ze které se vám otevře nádherný pohled na celé Jablunkovsko a na Slezské Beskydy s Velkým Stožkem a s nejvyšší horou Velká Čantoryje. Ostatně, nájemce chaty, pan Zbyhněv Kantor, vám jistě poradí i mnohé další trasy.

Jan Havelka, Turista 11/2012, kráceno

Fotogalerie

Horská chata Ostrý (Beskydy), foto Milan Blšťák  Horská chata Ostrý (Beskydy), foto Milan Blšťák
Horská chata Ostrý (Beskydy), foto Milan Blšťák  Horská chata Ostrý (Beskydy), foto Milan Blšťák
Horská chata Ostrý (Beskydy), foto Milan Blšťák
  foto Milan Blšťák

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy