Jste zde

Domů

Chata Pohorské jednoty Radhošť (PJR) na frenštátském Velkém Javorníku
Chata Pohorské jednoty Radhošť (PJR) na frenštátském Velkém Javorníku
Postavena PJR v letech 1934-35. Dodnes PJR patří a je jí provozována
V pozdaí rozhledna Lesů ČR uvedená do provozu v roce 2013

Pohorská jednota Radhošť

Člen odboru KČT Opava,
oblast Moravskoslezská

Pohorská jednota Radhošť (PJR) vznikla jako první ryze český turistický spolek v tehdejších zemích Rakousko-Uherska v roce 1884. Stala se nositelem rozvoje turistiky, společenského i technického pokroku a vzdělanosti, pozitivně ovlivnila rozvoj oblasti Frenštátska, Beskyd. Její odbory byly ustavovány na mnoha místech v Čechách i na Moravě.

Její počátky jsou spojeny se jmény PhMr. Štěpána Ježíška, Valentina Kostelníka, JUDr. Eduarda Parmy, jejího dlouholetého předsedy (1886-1921), který byl uveden do Síně slávy české turistiky v roce 2011.

Své počáteční úsilí PJR zaměřuje na frenštátskou oblast Horečky. Zakoupením pozemků na Pustevnách v roce 1886, byl dán počátek dlouhodobého budování turistických objektů PJR v oblasti Radhošťských Beskyd.  Na Pustevnách: Útulna Pustevňa 1891, rozhledna Cyrilka a chata Šumná v roce 1894, útulny Maměnka a Libušín a mnohé další objekty a zařízení např. na Radhošti, sloužící turistice většinou dodnes. Jejich podobu spoluvytvářeli mj. architekt Dušan Jurkovič a malíř Mikoláš Aleš. Objekty jsou kulturním dědictvím naší společnosti.

V roce 1934 – 35 vybudovala PJR chatu na frenštátském Velkém Javorníku, která je PJR provozována i dnes ke spokojenosti turistické veřejnosti.

Po násilném ukončení činnosti v r. 1950 bohaté tradice nezanikly. Byly zachovány v archivech, v paměti turistů a nově v roce  2007 i v Muzeu ve Frenštátě p.R. v expozici PJR. Jednota obnovila svojí činnost 7. listopadu 1990, především zásluhou pana Břetislava Šrubaře a navazuje na pokrokové tradice a rozvíjí turistickou činnost.

 

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy