Jste zde

Domů

Slavíme turistikou – 130 let v pohybu

Mgr. Vratislav Chvátal, předseda KČT
Mgr. Vratislav Chvátal, předseda KČT

Vážení turisté, partneři a podporovatelé Klubu českých turistů, 

rok 2018 je rokem oslav 100. výročí od vzniku Československé republiky a také rokem, kdy si Klub českých turistů (KČT) připomíná 130 let od svého založení. Stalo se tak 11. 6. roku 1888, kdy byla završena předchozí iniciativa pánů Dr. Viléma Kurze, předsedy Národní jednoty Pošumavské a Dr. Františka Čížka, předsedy Národní jednoty Severočeské, a arch. Vratislava Pasovského. Prvním předsedou KČT se stal známý cestovatel a mecenáš Vojta Náprstek.

V okamžiku vzniku Československé republiky v roce 1918 měl KČT za sebou již 30 let úspěšné činnosti a na nové státoprávní uspořádání zareagoval vlastní transformací a změnou názvu na Klub československých turistů. Činnost Klubu československých turistů ukončil rok 1939, kdy se klub vrátil k původnímu názvu KČT. V průběhu 2. světové války a později až do sjednocení tělovýchovy pomáhal KČT specifickým způsobem v činnosti svým partnerským spolkům – Sokolu a Junáku – kterým byla činnost německými okupanty znemožněna.

Přijměte naše pozvání a připojte se k některé z letošních hlavních akcí na oslavu 130 let KČT, které jsou zároveň součástí projektu KČT s názvem „100 let republiky, 130 let v pohybu“.

V roce 2018 se jedná celkem o 60 akcí ve všech krajích ČR. Podrobnosti najdete na www.kct.cz nebo také na www.100letvznikurepubliky.cz. Cílem takto pojatého projektu je připomenout obě v názvu projektu zmíněná výročí, ale také nabídnout členům KČT i veřejnosti celoroční zajímavý turistický program. Cílem je také prezentovat KČT jako kompetentní veřejně prospěšný subjekt, který svým programem za podpory partnerských spolků, českého státu, samosprávy měst a obcí a obchodních partnerů dlouhodobě přispívá ke zdravému životnímu stylu svých členů i veřejnosti a k rozvoji turistiky a cestovního ruchu.

Výrazem uznání prestiže KČT a jeho spolupráce s partnery je udělení několika záštit oslavám 130 let KČT, a to od Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a předsedy Senátu Parlamentu ČR. Těší nás i řada milých a optimistických zdravic od našich partnerů. Tyto zdravice jsme s potěšením otiskli jednak v časopisu Turista č. 5/2018 a také v této jeho příloze s pozvánkami na hlavní akce oslav 130 let KČT.

Milí turisté, přeji vám hezké zážitky na vybraných turistických akcích.

Vratislav Chvátal, předseda KČT

100 let republiky, 130 let v pohybu  100 let republiky, 100 pochodů a výletů, 100 kulturních zážitků  130 let KČT

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy