Jste zde

Domů

Stezka podél Lužnice nás spojuje

www.stezkapodelluznice.cz

Stezka podél Lužnice (8/2014)
Pozvánka na otevření cyklistické cesty podél řeky Lužnice (7. června 2014)
Stezka podél Lužnice slavnostně otevřena (5/2014)
Stezka podél Lužnice (12/2013)
Stezka podél Lužnice nás spojuje (10/2013)
Stezka podél Lužnice nás spojuje (2/2012)

Lužnice mezi Suchdolem nad Lužnicí a obávaným jezem Pilař, foto Wikimedia Commons
Lužnice mezi Suchdolem nad Lužnicí a obávaným
jezem Pilař, foto Wikimedia Commons

Vznikne nová pěší trasa podél Lužnice

KČT začal pracovat na projektu nové přeshraniční dálkové trasy podél řeky Lužnice, od jejího pramene u Rakouské obce Karlstift až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou. V první fázi se jedná o malý průzkumný projekt s názvem „Příprava projektu Stezka podél Lužnice nás spojuje". Jedná se o průzkumný a přípravný projekt, který je podporován z Fondu malých projektů Jižní Čechy - Horní Rakousko - Dolní Rakousko v rámci operačního programu Evropská územní spolupráce, Rakousko - Česká Republika 2007-2013. Obdobný malý průzkumný projekt zpracovává na rakouské straně Waldviertel Tourismus.

Nositelem tohoto malého projektu je odbor KČT Bechyně.

Kontaktní osoba:
Ing. Jan Havelka
tel. 736 754 000, e-mail: havelka@kct.cz

Protože tato dálková trasa má být projektována s parametry moderní pěší trasy, soustředili se zpracovatelé v první etapě prací na vytvoření dotazníku, na základě kterého chceme získat od jednotlivých obcí podél trasy výrazně vyšší hustotu informací o významných místech a všech zajímavostech v jejich okolí. Vzorový dotazník byl již projednán s několika obcemi, na základě toho upraven a rozeslán do všech 26 obcí podél trasy, se kterými chce KČT na přípravě projektu spolupracovat.

O dalším postupu prací, stejně jako o parametrech trasy, bude KČT informovat průběžně.

Lužnice

Lužnice (německy Lainsitz nebo Luschnitz, Lužnitz) je řeka na jihu Čech s horním tokem v Horní Rakousku. Je to pravobřežní přítok Vltavy, je dlouhá 208 km a odvodňuje území o rozloze 4 226 km². Průměrný průtok činí 24,3 m³/s, oproti ostatním jihočeským řekám má však velmi malý spád a teče pomalu, což se negativně projevuje při povodních.

Lužnice také reguluje množství vody mnoha rybníků ve svém povodí (například Rožmberku již od dob Jakuba Krčína z Jelčan nebo napájecím kanálem Zlatá stoka). V minulosti byla na řece provozována voroplavba. Již panovník Karel IV. stanovil předpisy péče o splavnění Lužnice pro dopravu dřeva (potvrzuje to zápis v archivu s datem 3. srpna 1366).

Lužnice protéká Novohradskými horami, Třeboňskou pánví a Středočeskou pahorkatinou, celý horní tok Lužnice až k Veselí nad Lužnicí je součást CHKO Třeboňsko, jednoho z přírodně nejcennějších území jižních Čech, které je zařazeno do systému biosférických rezervací UNESCO.

Lužnice patří u vodáků k oblíbeným českým řekám pro rekreační kanoistiku, zejména v úseku "rychlejší vody" od Tábora k Bechyni.

Zdroj Wikipedie

Další informace

 

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy