Jste zde

Domů

Turistická chata Prachov

Chaty pod správou ústředí KČT
Další chaty poskytující slevy členům KČT
Chaty a turistické základny A-TOM
Turistické ubytovny

Turistická chata Prachov

adresa: Blata 15, 506 01 Jičín
tel.: 493 520 670, 774 225 193, 727 886 685
e-mail: chata.prachov@seznam.cz

Internet: www.chata-prachov.cz
mapa: 50°28,112'N, 15°17,070'E (Český ráj)

sleva na ubytování pro členy KČT: 30 Kč

Turistická chata Prachov leží v lesích Českého ráje přímo u vstupu do Prachovských skal
Kapacita ubytování: 40 lůžek na pokojích třech kategorií.

K dispozici dětské hřiště.

Historie

Původní chata v Prachově před dostavbou, foto archiv KČT
Původní chata v Prachově před dostavbou, foto archiv KČT

Chata Prachov a její historie jsou tak spjaty s historií zpřístupňování Prachovských skal, že množství získaných materiálů se nemůže vejít do stanoveného rozsahu článku. Proto jsem se rozhodl uvést z historie chaty jen to nejpodstatnější a v příštím čísle Turisty se podrobněji věnovat turistické činnosti v Prachovských skalách, roli, kterou v ní sehrál KČT a vazbám na historii popisované chaty.

Chata Prachov stojí přímo u vstupu do areálu Prachovských skal. Toto místo považoval za klíčové již hrabě Ervin Schlik. V roce 1886 zde dal postavit dřevěnou lesní restauraci, která svému účelu sloužila 34 let.

Než však mohlo dojít k zahájení prací, musel nejdříve ředitel gymnázia F. Lepař získat svolení hraběte Ervína Schlika, kterému celé území skal patřilo. Hrabě Schlik pak velmi pomohl rozvoji turistiky v Prachovských skalách, zejména když dal roku 1886 postavit pod Zelenou roklí dřevěnou lesní restauraci V Sklípku, která svému účelu sloužila 35 let (k jejímu otevření došlo dne 15. srpna 1886 a zbořena byla před stavbou chaty KČT v roce 1921). Co se studentů týče, po maturitě vstoupili do Akademické čtenářské jednoty (AČJ, založené roku 1870) a roku 1883 pak její starosta (předseda) JUC. Vladislav Lepař vydal prvního turistického průvodce Prachovské skály u Jičína (o 54 stranách s přehlednou mapkou).

V následujících dvaceti letech postupně přejímal péči o turistiku v Prachovských skalách KČT. Došlo k tomu v rámci smlouvy, kterou uzavřel klub s majitelem pozemků hrabětem Schlikem.

V roce 1921 KČT koupil pozemek pod původní dřevěnou restaurací, restauraci zboural a v roce 1922 zde otevřel novou turistickou chatu postavenou podle plánů architektů Machoně a Vlčka. Chata byla roubená, dřevěná.

V Prachově v té době vznikly další dva soukromé penziony (Krýšovna, Český ráj). V roce 1930 pak KČT chatu rozšířil v podstatě do dnešní podoby. Přístavba již byla cihlová, s kamennou podezdívkou a kamennými sloupy. Přístavbu projektoval architekt Ing. Jaroslav Stejskal. Ten samý pak v roce 1933 nedaleko nad chatou Prachov postavil moderní Parkhotel Skalní město. Právě touto stavbou vytvořil arch. Stejskal své první dílo v tzv. prachovském stavebním slohu s použitím místního materiálu.

Po zrušení KČT v roce 1948 převzalo chatu Prachov nejprve družstvo Vzlet (družstvo pro správu sokolského majetku) a po zrušení družstva přešla chata pod Restaurace a jídelny. V roce 1991 se podařilo chatu získat zpět do majetku obnoveného KČT. Byla ve značně zdevastovaném stavu. Do provozu byla dána po nezbytných opravách. Modernizace chaty pokračuje krok za krokem dodnes.

Chata leží v atraktivním území rezervace Prachovské skály, zřízené již v roce 1933 a v roce 2002 rozšířené na větší část území Českého ráje. Její poloha umožňuje snadný přístup: vlakem do Jičína (je vzdálen 6 km), odtud autobusem na zastávku na křižovatce u Parkhotelu Skalní město a odtud cca 500 m pěšky. Nebo autem přímo k chatě, která má vlastní parkoviště (jen pro ubytované). Pod chatou je velké parkoviště (placené) pro návštěvníky Prachovských skal.

Turisté naleznou na chatě jak rychlé občerstvení (samoobslužné), tak možnost celodenního stravování. Trvale jsou nabízena jídla tradiční české kuchyně i místní speciality včetně zvěřinových. V chatě je velká místnost se samoobslužným výdejním a výčepným pultem. Zde zakoupené jídlo a pití pak lze konzumovat u několika desítek stolů uvnitř i vně chaty. Dále je zde velká restaurace s přilehlým salónkem s krbem. Je tam i prosklená veranda a dále krytá veranda před vstupem a před ní velká terasa s více než dvaceti stoly. V hezkých letních dnech přijde za občerstvením do chaty několik set turistů denně.

Okolí

Nejbližší koupaliště je vzdálené 300 m od chaty, velké vodní plochy Jinonických rybníků jsou vzdáleny 2 km. Chata je tedy ideálním východiskem pro pěší turistiku v Prachovských skalách, u Jinonických rybníků a v blízkém okolí. Při použití veřejné dopravy autobusem či při použití vlastního auta jsou pro pěšího turistu snadno dosažitelné skály oblasti Hruboskalska, hrad Valdštejn, hrad Trosky, Rovensko pod Troskami s obrácenými kostelními zvony nebo i vzdálenější hřeben Kozákova s Riegrovou chatou (Odbor KČT Semily) s rozhlednou, ze které je možno na jih přehlédnout celý Český ráj a na sever Ještědský hřeben, Jizerské hory a za dobré viditelnosti i na severovýchodě celé Krkonoše. Území Českého ráje je obsaženo na turistické mapě KČT č. 19 (1: 50 000).

Celý výše uvedený program je samozřejmě možné absolvovat z chaty na kole. V tom případě lze použít cyklomapu KČT č. 28 Český ráj (1:100 000). V chatě je provozována úschovna kol.

Fotogalerie

Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák  Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák
Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák  Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák
Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák  Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák
Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák  Turistická chata KČT Prachov, Prachovské skály, foto Milan Blšťák
  foto Milan Blšťák

Facebook: https://www.facebook.com/TuristickaChataPrachov

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy